גלשן בהתאמה אישית

Alternate Text
Clay Marzo – הילד והאגדה

קליי מרזו נולד באפריל 1989 בסן-דייגו שבקליפורניה אך בגיל מאוד צעיר עברה משפחתו ללהאינה (Lahaina), עיירה קטנה שנמצאת על האי מאווי שבהוואי. כבר מגיל היה אתלט מצוין ושחיין מבטיח. את מרבית אימוניו עשה בים. הוא בילה את רוב ילדותו בפעילות מימית בים. בגיל 10 הוא זכה באליפות הוואי בשחייה חופשית ל-200 מטר. יכולותיו הפיסיים והאתלטים הראו ניצוצות של הצלחה בגיל צעיר במיוחד.
קליי טוען שעוד לא היה בן 10 כבר היה תופס גלים ונהנה כל-כך שחשב שהגלישה יכולה תעזור לו להיות שחיין עוד יותר טוב. משפחתו צפתה עתיד מזהיר כשחיין ואולי כמתחרה אולימפי. כול זה השתנה כאשר קליי התחרה בתחרות הגלישה של NSSA, תחרות ארצית עם מתחרים רבים. קליי סיים במקום השלישי והמכובד במדינה.
קליי הבין שדווקא השחייה יכולה לעזור לו להיות גולש יותר טוב ולא להיפך, כמו שחשב. הוא החל להשקיע הגלישה יותר זמן ומחשבה. בגיל 15 הוא הוכיח לראשונה למה הוא מסוגל. הוא ניצח את התחרות של NSSA וזכה במקום הראשון תוך כדי שהוא זוכה פעמיים לציון 10 מושלם, הראשון שאי פעם הצליח להשיג תוצאה כזו. משם הקריירה רק הלכה וגדלה, הוא זכה בפרסים כגון תרגיל השנה ל2006., איש המים של השנה, ההבטחה הגדולה ואליפות המדינה.
כול גולש מקצועי כבר ידע את שמו של קליי מרזו. הגולשים הגדולים ביותר כמו קלי סלייטר, מיהרו לגלוש עם הבחור הצעיר בכל פעם שביקרו בהוואי. הוא החל להשתתף בסרטי גלישה רציניים בהפקות גדולות ושמו התפרסם ברמה הגלובלית. סגנונו רחב ועשיר בביצועים הייחודים לו בלבד. קליי הוא אומן צינורות ואיירים אשר שולט בכל גל, אפילו בגלי ענק של הוואי. גולשים אחרים ותיקים יותר אומרים כי הוא בדרך הנכונה להפוך לאגדה. כבר בגיל צעיר הוא מסוגל לעשות דברים שלא עלו על הדעת מספר שנים לפני. כל מותג גלישה מיהר לשים את היד על הבחור המיוחד והוא כבר הפך לסנסציה. חברות כגון: Quicksilver, DC, Creatures ועוד.
אז למה הוא כל כך מיוחד? כבר ראינו בחורים צעירים פורחים וגדלים להיות כוכבים ענקיים. מה שונה בקליי מרזו? בשנת 2007 הוא הובחן כי הוא לוקה בתסמונת אספרגר, סוג של אוטיזם. אחד מסימני ההיכר שלו בעקבות המחלה הוא שפשוף כפות ידיו זו בזו בקצב מהיר. קרוביו אומרים כי המחלה מסבירה ומלמדת המון על התנהגותו. החיבור שלו לסביבה אינו תמיד בקו אחיד עם הסביבה עצמה. אומרים כי הוא בחור מופנם ושקט מאוד ואינו נוטה להתבטא. משפחתו אומרת כי החיבור ואהבה שלו בים מנצחת כל מחלה או תסמונת הקיימים בעולם. קליי מחובר לים כאילו נולד בתוך המים, אפילו נאמר עליו כי הוא נראה רגוע ושליו הרבה יותר כאשר הוא במים מאשר על האדמה. קליי עוזר והינו חלק מארגון Surfers Healing Camp. ארגון אשר מנסה לעזור לילדים בעלי אוטיזם ובתקווה להעשיר את חייהם על ידי חשיפה לחוויית הגלישה. מעל ל-2000 ילדים מצטרפים מדי שנה לארגון ומתנסים בגלישה.
באוגוסט 2008 יצא סרט דוקומנטרי על חייו של קליי מרזו. הסרט מתאר את חייו של קליי כגולש אשר לוקה באוטיזם. הסרט זכה לשבחים רבים בקרב עולם הגלישה ובקולנוע בכלל. סיפורו של קליי מרזו מקנה לנו השראה גם כגולשים וגם כבני אדם בפרט. החיבור שלו לים הוא סיפור על אהבת אמת וללא תנאים. רק תנו לו להיות בים, כל השאר כבר לא חשוב.